Sesja – relacja z przebiegu (27-05-2017)

   Dziś po raz pierwszy miałem przyjemność wziąć udział w obradach sesji Rady Miast Opola. Przebiegu obrad zdominował temat Festiwalu Opolskiego i problemów z jego organizacją to też pozostałe sprawy przeszły na drugi plan. Będąc na sali odczuwałem napięcie i lekki stres, który szybko minął. W końcu miałem do wypełnienia ważna zadanie – zaprezentować projekt uchwały gwarantujący godne upamiętnienie ludzi pomordowanych w Opolu przez komunistów. Do wypełnienia tej misji przygotowałem się jak najlepiej potrafiłem. Miałem iść z obrady z wspierającym mnie kolegą Bolesławem Bezegiem jednak w wyniku obowiązków zawodowych nie mógł on mi pomóc.

Punkt, na którym poruszana była uchwała wypadał po pierwszej przerwie. W tym czasie nie było na sali Pana prezydenta Wiśniewskiego oraz kilku radnych, którzy nie zdążyli wrócić na sale. Zaprezentowałem cały projekt, który wyświetlał się jednocześnie na tabletach radnych. Nie wiedziałem się czego mogłem się spodziewać ze strony lokalnych polityków. Doczekałem się ataku ze strony Pani radnej, która reprezentowała ugrupowanie „partii miłości”.

Postaram się w miarę obiektywnie zrelacjonować przebieg debaty na temat uchwały jaki miał miejsce przed głosowaniem (sesję prowadził Pan Marcin Ociepa).

ŁukaszRadniRadna

Drodzy Państwo w uchwale nie ma załączonej zgody konserwatora zabytków. Proponuje więc o wstrzymanie się z głosowaniem do czasu otrzymana zgody i przesunięcia sprawy na kolejną sesję.

Uchwała była konsultowana z miejskim konserwatorem zabytków i szczegóły dotyczące tablicy były omawiane, nie ma tu żadnych zastrzeżeń. Po za tym najważniejsze, że wspólnota wyraziła zgodę na zamieszczenie upamiętnienia.

A co w ogóle za treść. Kto jest jego autorem?

Treść napisów na upamiętnieniu jest mojej koncepcji jednak była ona konsultowana z prof. Kawalcem i prof. Szfagrzykiem. Myślę, że jest ona zgodna i prawdą historyczną, a jej treść niesie za sobą przesłanie edukacyjne.

Ale tutaj na projekcie nie ma podanych wymiarów. Jakie tablica ma wymiary?

Jeśli chodzi o wymiary to będzie ona odpowiadać wielkością, czcionką liter i formą tablicy już zamieszczonej na tym budynku, która upamiętnia dawnego opolskiego starostę Michaela Grava von Matchuske.

Ale czy Pan wnioskodawce może podać jakie będą konkretne wymiary tablicy?

Już Pani mówiłem, że będzie ona taka sama jak tablica już zamieszczona.

Ale jakie będą konkretnie jej wymiary?

Nie wiem w przybliżeniu metr na półtora? Proszę zapytać grafika ja się na tym nie znam.

To jest Pan wnioskodawcą i Pan nie wie…?

A tutaj w tekście jest taki fragment „ludzi nie godzących się z komunistycznym ustrojem, a także przypadkowe osoby spośród mieszkańców ziemi opolskiej”. To kto z Pań i Panów radnych chciałby upamiętnić P R Z Y P A D K O W E     O S O B Y !!!

Decyzję o przegłosowaniu uchwały składam na ręce Rady Miasta…

projekt-uchwaly_krakowska-01